Trajtimet bimore sipas tipit të flokut

Shkaktaret qe nderpresin rritjen e flokut. Testosteroni, armiku kryesor per renien e flokeve... Nje njeri i shendetshem ka nga 100 mije deri ne 130 mije qime flokesh. Floku i njeriut zgjatet me rreth dy milimetra ne jave. Ushqimi i keq dhe semundjet e nderpresin procesin e rritjes se flokeve eshte thelbesore mbajtja e higjienes per flokun. Me kete duhet te kuptohet zgjedhja e shampos se pershtatshme per tipin e flokut.

Nuk eshte e keshillueshme nderrimi i shpeshte i llojit e shampos. Nese floket i lyeni, boja duhet aplikuar se pari ne nje tufe te vogel flokesh per shmangien e efekteve anesore. Rreth 70 per qind e meshkujve ne bote, sipas studimeve, vuajne nga renia e flokeve. Sipas specialisteve, pervec trashegimise, fajin per kete e ka edhe hormoni testosterone, i cili eshte armiku numer nje per renien e flokeve.

Renia e flokeve


Floket rriten per dy deri tre vjet perpara se te bien. Renia e flokeve te vjeter eshte krejt natyrale. Nga pori prej te cilit ra floku i vjeter, zakonisht pas nje fare kohe del nje qime e re floku. Ne nje dite njerezve mund t?u bien 150 qime flokesh. Ka shkaqe te ndryshme qe shkaktojne renien e flokeve, si ndonje semundje infektuese, perdorimi i nje ilaci te caktuar etj.

Kur renia e flokeve nuk eshte gjenetike ose e lidhur me semundje, parandalimi i ketij fenomeni eshte i mundur duke ndjekur disa keshilla. Fenomeni fillon ne moshen ne mes 20 deri 30 vjeceve. Floket behen me te dobet, bien ne menyre masive dhe nuk dalin me te rinj. Renia e flokeve mund te shkaktohet edhe nga trashegimia gjenetike. Hormoni seksual testosteron krijon lidhje me nje enzime te caktuar dhe shnderrohet ne nje dihidrotestosteron, apo sic emerohet ndryshe DHT. Kjo futet nepermjet gjakut qe riqarkullon ne rrenjet e flokeve dhe ngujohet aty. DHT jo vetem pengon rritjen e flokeve, por edhe ndalon daljen e flokeve te rinj.

Me kalimin e kohes poret mbyllen krejt. Rreth 20 per qind e femrave ne bote vuajne nga renia e flokeve. Zakonisht nje femer mund te humbase floke vetem nese kalon stres, perdor boje te keqe, nuk i ushqen floket ose dhe nese perdor lende narkotike te ndryshme. Kurse 30 vjec eshte mosha mesatare kur nis fenomeni i renies se flokeve. Specialistet tregojne se, realisht fenomeni nis qe ne moshen 20-vjecare, kohe kjo kur ne koken e njeriut fillojne te perdoren produkte te ndryshme kozmetike.

Floket normale


Floket jane normale atehere kur nuk kane anomali ne rrenje dhe ne gjatesine e tyre. Floke te tille jane te shkelqyeshem, te forte dhe te shendetshem. Ideale per to eshte kur ne i kemi gjithnje ne ekuiliber, duke perdorur produkte delikate ne larjen dhe pastrimin e tyre, por pa dyshim dhe ne trajtim. eshte mire te mos perdorim shampo dhe balsame shume agresive, dhe nje here ne muaj te perdorim maska ushqyese.

Floket e thate

Thatesia e flokeve varet nga shkaqet fiziologjike ose dhe nga shkaqet ambientale. Shume here floku eshte i thate, sepse nuk lubrifikohet mire nga organizmi, por mund te behet i thate dhe per shkak te diellit, eres, si dhe per shkak te mungeses se lageshtise se ajrit qe e privojne ate nga hidratimi. Floke te tille dallohen, sepse jane te ashper, te thate me fije ne rrenje dhe nuk rrine bukur.

Trajtimet e ashpra e keqesojne akoma dhe me shume punen. Dhe keto jane tharja me fon, drejtimet me piaster, dekolorimet dhe permanenti. Floket e thate kane gjithnje dy fije dhe keputen menjehere. Qe t?i kthejme ne te shendetshem duhet t?i trajtojme me prodhime hidratuese dhe te embla. Maskat qe duhet te perdoren ne kete rast jane me baze avokadoje, vaji dhe veze.

Floket me yndyre

Kur floket kane nje pamje prej vaji dhe te ndritshme, qe duken sikur peshojne shume dhe behen pis menjehere, natyra e tyre eshte floke i yndyrshem. Ky fenomen ndodh per shkak te nje sekrecioni te shpeshte dhe vjen nga natyra e brendshme e organizmit, por vjen dhe si rrjedhim i stresit te njeriu, menyra e te ushqyerit dhe smogu ambiental. Kush ka keto lloj flokesh perpiqet t?i laje shpesh, madje edhe cdo dite. Nese keni nje tip te tille floku duhet te kini kujdes nga sapuni i tepert, sepse sjell nje perkeqesim te situates.

Produktet qe duhet te perdoren te floku i yndyrshem jane specifike per floket me yndyre dhe per larje te shpeshta. Nese ka nje problem shendetesor duhet t?i drejtoheni dermatologut, ne menyre qe ky i fundit te vendose nje trajtim te personalizuar. Perdorimi i nje caji me nenexhik perpara se te shpelani i ndihmon floket. Gjithashtu, dhe esenca e qiparisit ndihmon shume, sepse riekuilibron lekuren e flokut.
Trajtimet

Maske me veze dhe vaj ulliri

Duhet te dini se vaji i ullirit dhe veza jane perberes ushqimore qe ndikojne shume ne forcimin e flokut tone. Vecanerisht miksi qe arrihet mes te verdhes se vezes dhe vajit te ullirit, i cili preferohet te jete i prodhuar ne vend. Per floket e shkurter perdoren tre te verdha veze dhe tre luge vaj ulliri.

Pasi e verdha e vezes me vajin e ullirit miksohen, vendosen mbi floke me anen e nje furce flokesh, ne cdo sasi floku dhe lihet ne te per nje periudhe kohore prej 60 minutash. Pas kesaj, floku lahet me uje te ngrohte duke fituar kompaktesi, ushqim dhe shkelqim. Per floket e gjate perdoren gjashte te verdha veze dhe gjashte luge vaj ulliri, dhe mbahet per periudhen nje ore dhe me pas lahet me uje te nxehte.

Maske me qumesht

Nje maske shume e mire eshte edhe perdorimi i qumeshtit te lopes. Pasi e keni zier qumeshtin mund te lagni gjithe gjatesine e flokeve dhe ta mbani mbi floke per nje periudhe nje oresh. Me pas floket lahen me uje te ngrohte. Kjo maske i jep flokut shkelqim dhe e ben me te forte e te shendetshem.

Per floke qe shkelqejne

Ushqimet qe jane te pasura me vitaminen B jane fantastike per t?i bere floket tuaj qe te shkelqejne. Ju mund ta gjeni vitaminen B me shumice te vezet, qumeshti, zarzavatet dhe mishi i shpendeve. Silika eshte gjithashtu shume e rendesishme qe ju te keni floke sa me elastike, qe shkelqejne e mbi te gjitha te shendetshem.

Kete lloj minerali ju mund ta gjeni te lekura e kastravecit, qepet dhe bishtajoret. Nese lekura juaj eshte shume e thate, atehere beni mire qe te hani shume peshk. Lloji me i mire i peshkut qe mund te hani eshte salmoni, tek i cili gjendet acidi omega bashke me tre te tjere, te cilat jane shume te mire per te hidratuar e shkelqyer lekuren tuaj.
Hithra

Ne mjekesine popullore hithra njihet si mbreteresha e bimeve mjekesore, per shkak te efekteve te saj pozitive ne sherimin e disa semundjeve. Ne kozmetike hithra ndihmon kunder renies se flokut dhe zbokthit. Personat qe kane probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokes me lengun qe perftohet nga zierja e hithres.

Ështe mire qe larja te kryhet dy here ne jave dhe te vazhdoje deri ne eliminimin perfundimtar te zbokthit. Larja e kokes me ujin e hithres keshillohet edhe per ata qe kane probleme me rritjen e ngadalte te flokut.


 

Hits: 37392
Comments (43)Add Comment
...
written by Elsa, June 19, 2010
Un kam perdot veze me vaj ulliri por e kam pas efektin vetem prej nje perjiudhe prej 1 oresh pastaj floket e mi kan qen ne gjendje te njejt..cka duhet me bo per rritjen e tyre????smilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
...
written by nera, July 20, 2010
po e gjitha e kesaj eshte se duhet te behen disa here me rradh keto tretmane, dhe me siguri do keni rezultate te mira. mendoj qe me njeher te berit tretman nuk do mund te arihet qellimi i duhur, sa her qe keni koh eshte mir me i bere keto maska se ka shum efekt.
...
written by anxhela, September 05, 2010
un kam probleme me renien e flokut kur me bie me bie me rrenjen e bardh kam shkuar ne nje dyqan kushite gjera bimore dhe keshilluan disa ampula nje kur mujore po deri tani nuk kam ndjer as nje ppermisim ju lutem me jepni nje keshill ube gati 8 dit qe i kam perdorur dhe akoma me bie si ne fillim ju faliminderit
...
written by Liidda, June 25, 2011
Faleminderit qe po na ndihmoni , e na keshilloni ju uroj pune te mbare.smilies/cheesy.gif
...
written by nje keshille, June 27, 2011
vizitoni www.mjekesiabimorearabe.com

ketu ka produkte natyrore, ndoshta kushton pak, por me kalimin e kohes ka rezultatet po duhet durim, dhe perdorimi i ilaceve bimore qe ofrohen nga ato.
...
written by nila, August 05, 2011
problemi im eshte se floket e mi pas vetem 1 dite qe i kam lare behen te yndyrshem......ka ndonje keshille per kete ,ju lutem???
...
written by nitaaah, August 23, 2011
deshta me pyt diqka ,, kette hithren duhet ta ziejm mirpo , nuk e kam te qart , a jon hitha normal qe djegin ,, kjo me interesojke mese shumtiii .. faleminderit per mirekuptim !!
...
written by >>>, September 12, 2011
smilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gif
problem i madh esht...
...
written by jehvli, January 28, 2012
nje keshille te vetme kerkoj
si parandalohet renia e flout
...
written by eni, February 04, 2012
a duhet te perdoret kana per lyerjen e flokeve.a esht e demshme
...
written by bela, February 13, 2012
a bejne efekt
...
written by vera , March 08, 2012
si mund te bej te me rritin floket me shpesh se mua shum ngadal um rrien floketsmilies/wink.gifsmilies/angry.gif
...
written by gani shkoder, May 03, 2012
kam floke shume te yndyrshem me behen shpejt pa lare pastaj me rrin keq sidomos te rrenja .dua floke te derdhur dhe me me volum
...
written by rozaspina, July 18, 2012
molto eficasosmilies/smiley.gif
...
written by poksi, September 08, 2012
une kam probleme me ramjen e flkve ma shum po me bijen qosheve afer ee sii mund per me mdal floket perseri qka me nevoitet me perdor. flm per mirkuptim me ndimoni
...
written by tea, October 18, 2012
ju lutem nje parandalim per renien e flokutsmilies/angry.gif
...
written by A.h, October 22, 2012
HITHRI nuk djege si te ziihet i humbet
djegesimi,nga uji i inxehte dhe para se ta hedhesh ne koke te lejsh me pushu ujin me hithra qe te ftohet .. Nitah..
...
written by Valjeta k/o/s/o/v/o/, November 05, 2012
me falni per ngjitjen e Kanes ne floke ngjyr per floke (Kane) si duhet te behet pergatitja e saj un e kam ber me Qaj Ruse vaj ulliri 2 veze po skam pasur reagim nuk mka dal ngjyra qfare kam dasht une ju lutem me trregoni si beehet pergaditja e Kanes...smilies/angry.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
...
written by gashi, November 25, 2012
un kam problem me renjen e flokve gati nje vit mebie pa nderprem kam perdor shampona te ne
ndrshem po nuk kan hausun ne permisim.ju lutem nje keshill ,aesht nermale veq jam bah marak shum ju lutem tregomni sa qime flok mujn metrah per njeh dit dhe aeshtsh notmal .
...
written by ana, November 26, 2012
jam 20 vjece dhe jam bere shum merak sepse po me bien shum floket. me pare i kam pasur voluminoz dhe te shpeshte e te trashe , ndersa tani me jan holluar ,me pak volum dhe te thate. Nuk eshte se e perdor tharesen apo pjasterin pervec se ne raste te rralla. pls me ndihmoni, po me iken mendja nga meraku smilies/cry.gifsmilies/sad.gif
...
written by NORA , December 06, 2012
Pershendetje
Ju lutem ,a mund te me shpjegoni me qart proceduren e pastrimit te flokve me HITHER ...?
Mbas larjes me uj-hithri ,a duhet perdorur shampon ?
Flm.
...
written by lulezime budlla, January 10, 2013
ju lutem me tregoni si mund ti rris floket shpejt
...
written by ana, March 10, 2013
cf ear te perdor un qe nuk me ritet floku vec me rri keshtu kam 11 vjet qe nuk i pres njeher dhe njesoj ikam as me riten dhe me bien

smilies/angry.gifsmilies/angry.gif
...
written by Enes , March 11, 2013
Selam alejkum. une kam pare shume gra ketu ne tirane dhe durres te perfundojne gati tullace ose tullace, ky fenomen po perhapet shume, sidomos tek grate mesomoshe. Gjyshi iken per tregti ne Kine dhe atje ka pare qe grate mbrohen nga renia me vaj ulliri.Ketu mileti ja ve fajin shampove stresit dhe ndotjes. Floku eshte gjysma e bukurise dhe te harxhosh leke te mjeku ose te blesh shampo origjinale vetem ne farmaci nuk eshte harxhim i tepert.smilies/angry.gif
...
written by ania, April 02, 2013
uen kam probleme me flokun sepse nuk me rritet cfare mund te bej smilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
...
written by sonila, April 15, 2013
smilies/shocked.gif nuk e di pse floku im me bjen shpesh por e kam te dobet dhe jo te shendershem .une jam 13vjec
...
written by cfare duhet te bejme qe te na rritet shpejt flogu ju lutem ktheni prgj, May 24, 2013
smilies/cool.gifsmilies/tongue.gifsmilies/wink.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gif
smilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gifsmilies/wink.gif
...
written by Getoogold, May 30, 2013
Perdorni shampo crew kunder flokeve te thinjura dhe kunder renijes se flokeve ju faleminderit!!!
...
written by ana, June 07, 2013
Pershendetje.
I kam lyer floket me boje dhe ngjyra nuk me rri me shume se 2 jave ,e kam nderruar po I njejti rezultat.
Dua nje sugjerim mos eshte me mire ti lyej me Kane. Pres pergjigjen tuaj
...
written by ana, June 07, 2013
pershendetje
...
written by LOLZ, June 09, 2013
O musliman perdorni H&SH nr1 eshte xD
...
written by egzon shimaj, July 04, 2013
pershendetje kam nje problem me floket me kan ren vetem nje vend dhe jam ber merak cfar me sugjeroni qe te perdor julutem me ktheni pergjigjen faliminderit per mirkuptimin
...
written by egzon shimaj, July 04, 2013
ju lutem cfar me sugjeroni qe te perdor per te lyer floket se me kan ren vetem nje vend dhe kam shum frik
...
written by elhamid, July 09, 2013
Pershendetje
Une jam 18 vjeqar dhe kam problem me renjen e flokve pjesa e perparme sidomos shum,Ndersa pjesa e parme jo vetum pjesa e perparme ju lutem t m kshilloni qka te bej se kam frik mos ndoshta do ti humbas te gjitha.
Ju faleminderit per mirkuptim
...
written by festim, September 19, 2013
pershendetie; doja te dinja po per renie e qimeve te mjekres ka ndonjë bim mjeksore? faleminderit per mirkuptimin
...
written by ana, December 14, 2013
une i kam provuar keto maska por asnjera prej tyre s me kane bere efekt
:{
...
written by written by ana smith 14 12 2013, December 14, 2013
une i kam provuar keto maska dhe skane bere asnje efekt ju lutem me jepni nje zgjidhje
...
written by nita, March 02, 2014
Kam nevoj pet rritjen e flokve dhe trashjen ka 3 vjet qe i kam pre te djekurat num i hekurosi as ni her po shum pom djegen pse mtregoni
...
written by besi pr, March 18, 2014
Prsh jom besi dhe kom probleme me rendjen e flokve me bien shum kom perdorur do keshilla me vaj ulliri e me vez po nuk ndikojn dhe kom nje pytje qe ka mundes a egzistonn ndonje ilaq per flok per me ndalu ramjen e flookvee dhe ose me te dalur flokt flm pres pergjigjen tuaj me respekt besi.
...
written by ..., May 10, 2014
Per te parandaluar renjen e flokut duhet te perdoret hiskëll.Keput disa kercej hisklle dhe vendosi te zihen me uje .Pasi te jene zier dhe jane ftohur merini dhe filloni ti perhapeni me kujdes ne koke dhe lereni ne koke.pasi ta keni perdorur dhe eshte thare mos e lani koken menjehere por lereni disa ore ose mos e lani koken fare.
...
written by LIA, August 19, 2014
UNE KAM PRB ME RRITJEN E FLOKUT SHUME QLA TE PERDORII
...
written by LIA, August 19, 2014
une kam problem me rritjen e flokut shume

Write comment
bolditalicizeunderlinestrikeurlimagequote SmileWinkLaughGrinAngrySadShockedCoolTongueKissCry
smaller | bigger

busy