Franca akuzohet për standarde të dyfishta në lidhje me “lirinë e të shprehurit”

Arrestimi i një komediani të njohur dhe më shumë se 54 njerëz tjerë për “gjuhën e urrejtjes” dhe komenteve pro-sulmeve të Charlie Hedbo, kanë ndezur një debat të ashpër në Francë nëse autoritetet janë fajtorë për standarde të dyfishta në “lirinë e të shprehurit”. Në qendër të debatit është kome ...
 

Digjen shtëpitë e muslimanëve në Indi

Të paktën tre civilë muslimanë janë djegur deri në vdekje pasi sulmuesit hindus vënë zjarrin dhjetëra shtëpive të muslimanëve në një sulm të dukshëm, në një fshat në Muzaffarpur në lindje të Indisë, njoftuan agjencitë e lajmeve duke cituar zyrtarë. Atul Prasad, një administrator shtetëror në Bi ...
 

Izraeli diskrediton "legjitimitetin" e ICC

Autoritetet okupuese izraelite vendosën të dielën për të nisur fushatën për të diskredituar "legjitimitetin" e Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), në prag të vendimit të gjykatës për të hapur hetim paraprak për krime të mundshme të luftës në territoret palestineze. E përditshmja "Yediot Ahronot" ...
 

Të shtëna të shumta jashtë shtëpisë të nënpresidentit amerikan Bajden

Të Shtëna të shumta u qëlluan nga një automjet në afërsi të shtëpisë të nënpresidentit amerikan Xho Bajden në natën e shtunë, Shërbimi Sekret i SHBA-së tha të dielën. Nënkryetari dhe gruaja e tij nuk ishin në shtëpi në kohën e të shtënave, agjencitë e lajmeve njoftuan duke cituar zyrtarët. Zë ...
 

Fragmenti rreth lavdërimit të modestisë dhe urrejtjes së mendjemadhësisë dhe kërkimit të pushtetit

Prej adabeve më të vlefshme në kërkimin e diturisë është modestia, përulja, lënia e vetpëlqimit me diturinë tënde dhe largimi i lakmisë për pushtet. Ebu Hurejre radijallahu anhu transmeton se I Dërguari i Allahut sal-lallahu alejhi ue sel-lem ka thënë: “Lëmosha nuk e pakëson pasurinë. Allahu ...
 

Austria arreston një 14-të vjeçar

Policia austriake ka arrestuar një 14-vjeçar për herë të dytë “nën dyshimin për të qenë anëtarë i një organizate militante, dhe ka planifikuar të udhëtojë për në Siri dhe të mësojë se si të bëjë bomba”, pohon një zëdhënës i policisë lokale të premten (16/1 / 2015). Djaloshi nga provinca e ulët ...
 

Henri: Revista "Charlie HEBDO" ka ndjekur një linjë sioniste kundër Islamit vite me radhë

Paris (iina) – Njëri nga themeluesit e “Charlie HEBDO”, Henri Roussel ka fajësuar menaxhuesin Stéfan Çarbonier për vrasjen e redaktorëve, duke theksuar se menaxhmenti i revistës ka ndjekur një linjë sioniste kundër Islamit vite me radhë. Roussel u tha “Le Nouvel Observateur” se Stefani ishte pë ...
 

Duaja e të Dërguarit alejhi selam për atë njeri që e dëgjon diturinë, që e mban në mend dhe që ua transmeton të tjerëve

Zejd b. Thabiti radijallahu anhu transmeton se i Dërguari i Allahut sal-lallahu alejhi ue sel-lem ka thënë: “Allahu ia bëftë fytyrën me dritë atij njeriu që dëgjon fjalë prej meje, që e mban në mend dhe që ua transmeton të tjerëve, sepse ai që posedon dituri, ndoshta nuk e kupton.[1]Tri gjëra jan ...
 

Pasues të Pejgamberve apo...(3)

Përkujto rastin e Lutit [alejhi selam]. “Përkujto kur popullit të vet Luti i tha: “A punoni të shëmtuarën, që asnjë nga popujt e botës nuk e bëri para jush”. Vërtet, ju të shtyrë nga epshet u afroheni burrave duke i lënë gratë. Po ju jeni popull i shfrenuar”. “Përgjigjja e popullit të tij ...
 

Kina arreston 10 njerëz të dyshuar për furnizim me pasaporta “të rreme” turke ujgurët etnikë në Ksinjiang

Ksinjiang - Policia në Shanghai ka arrestuar 10 njerëz të dyshuar për furnizim me pasaporta “të rreme” turke ujgurët etnikë në Ksinjiang (Turkestanin Lindor). Qindra njerëz janë vrarë në Ksinjiang, e cila është e pasur me burime natyrore, dhe e cila gjendet strategjikisht në kufijtë e Azisë Qendr ...
 

LAJMËRIM

SONDAZH

Çfarë lexoni më shumë? Libra të:
 

Kush eshte ne linje

We have 18 guests online

PREZANTOJMË

SHËNIM DITOR

"Qëllimi i fesë me vendosjen e sheriatit është nxjerrja e të ngarkuarit (robit) nga kërkesa e epshit të tij derisa të bëhet rob i Allahut vullnetarisht ashtu siç është rob i Allahut detyrimisht". (Ibrahim Esh-Shatibij)